Вітаю Вас ГостьПонеділок, 12.11.2018, 22:11

Кабінет інформатики Комсомольської ЗОШ


Каталог статей


WINDOWS чи LINUX. Вибір за вами!

WINDOWS чи LINUX. Вибір за вами!

Ілляшенко Олександр Анатолійович, вчитель інформатики Комсомольської ЗОШ І-ІІІ ступенів Миколаївської районної ради в Миколаївській області

Операційна система

Сьогодні багато хто з користувачів персональним комп’ютером стоять перед вибором: яку операційну систему поставити?

Операційна система (ОС) - найголовніша програма в комп'ютері. Адже саме ОС пов'язує "залізо" комп'ютера і прикладні програми (браузери, офісні та графічні програми, іграшки та ін. - загалом, всі програми, які працюють у вашій ОС). Для рядового  користувача  комп'ютер  без операційної  системи  просто  «купа заліза».

 Що краще? Windows або Linux?

Однак давайте спробуємо прояснити ситуацію і тоді, ймовірно, стане простіше зробити остаточний вибір. Насамперед, у світі немає нічого абсолютно ідеального і операційні системи не виняток. Незалежно від того, що говорять прихильники кожної з цих систем, в обох є як переваги, так і недоліки. Для того, що б остаточно визначитися, необхідно випробувати обидві і тільки тоді ви зможете з упевненістю сказати, що найбільш підходить саме вам при вирішенні повсякденних завдань. Не намагайтеся обдурити самого себе: просто подивитися відео з описом Windows або Linux нічого не дасть.

Напевно, майже в кожного,  «стоїть» Windows. Всі користувачі комп'ютерів знають про цю найпопулярнішою ОС. І лише деякі знайомі з Linux. Windows - відоме дітище Білла Гейтса і його мегакорпорації Microsoft, яка зробила їх найбагатшими і відомими; Linux - реферат колишнього студента з Фінляндії Лінуса Торвальдса. Перша система добре прижилася на десктопах (настільних комп'ютерах), друга - на серверах. І, як не дивно, між ними розгорається неабияка боротьба. До 2000-х років Microsoft зневажливо ставилася до саморобки фінського студента, але коли популярність Linux почала зростати, корпорація розгорнула масштабну кампанію проти Linux, підготувавши доповідь про переваги Windows і критиці Linux.

Таким чином, Microsoft стверджує, що:

1) Windows менш уразлива для хакерів, ніж Linux,

2) Windows більш захищена ОС,

3) Linux для підприємств обійдеться дорожче, ніж Windows.

Проте з усіма цими твердженнями можна не погодитися. Тому розглянемо Windows і Linux більш детально.

Отже, в чому ж переваги Windows в порівнянні з іншими ОС?

Windows досить проста в установці і використанні (не потрібно володіти якимись специфічними знаннями в галузі системного адміністрування і програмування). Усі популярні комерційні програми (Microsoft Office, Photoshop, 1C, Media player classic, ABBYY Fine Reader та ін) працюють тільки на платформі Windows. Всі драйвера пристроїв і підтримка новітніх технологій в першу чергу розраховані для цієї ОС. Комерційні ігри також написані виключно для Windows. Якщо у вас ліцензійна версія Windows, то ви можете безкоштовно отримати технічну  підтримку.

Однак навіть Windows не позбавлена недоліків.

Перший і головний недолік: досить відносний захист та безпека цієї ОС. І хоча вкладаються величезні зусилля у створенні нових систем захисту, більшість вірусів написані для Windows. Для того щоб забезпечити  повний захист системи від вірусів і мережевих атак, потрібно купувати дорогі антивірусні програми і брандмауери.

По-друге, Windows не можна назвати стабільною системою. Вина цьому -  помилки в ядрі і драйверах. Звичайно, Windows складається з десятків мільйонів рядків вихідного коду - як тут не заплутатися?

Ну і наостанок, Windows - закрита ОС. Це означає, що вона захищена авторським правом, а технології системи охороняються патентами. Ви не можете отримати вихідний код системи, незаконно копіювати ОС, роздавати її друзям. А також Windows коштує чималих грошей.

Український офіс Microsoft повідомив про рекомендовані ціни на операційну систему Windows :

  • Windows 7 Home Basic – $113
  • Windows 7 Home Premium – $193
  • Windows 7 Professional – $290
  • Windows 7 Ultimate – $360
  • Windows XP Home Basic – $80
  • Windows XP Professional – $150

Останнім часом почастішали  перевірки  малих підприємств  щодо наявності на них неліцензійного програмного забезпечення. Ці перевірки здійснюються як співробітниками СБУ так і представниками Майкрософт. І часто штрафи складають значно більше ніж вартість самого піратського забезпечення.

А що ж з Linux?

 

А з лінуксом все навпаки. Високий ступінь захисту, мінімум вірусів, стабільність. Так як ця ОС поширюється по ліцензії GNU GPL, вона безкоштовна. Вільне програмне забезпечення, автори якого надають користувачам наступні права:

- користувачі мають право використовувати програмне забезпечення без обмежень;

- користувачі мають право модифікувати програмне забезпечення;
- користувачі мають право поширювати програмне забезпечення безплатно або за гроші;
- користувачі мають право поширювати модифіковане програмне забезпечення безплатно або за гроші;

Менші вимоги до ресурсів

В основному, Лінукси потребують значно скромніші ресурси комп'ютера ніж всім відома операційна система. Особливо коли відключити додаткові функції,  які часто не потрібні в повсякденній роботі. Також є версії Лінуксів створені спеціально для слабеньких комп’ютерів. Завдяки цьому можна оживити старенький комп'ютер і заставити його працювати не набагато повільніше ніж працюють сучасні варіанти.

Також це економія для фірм, які хочуть зменшити витрати на модернізацію техніки.

 

- Відсутність вірусів

Для багатьох стало звичним вже переставляти свій Windows раз на 3-4 місяці. Найчастіше це проходиться робити через віруси. У Лінуксах дана проблема відпадає. 

Багато новачків думають, що зі збільшенням популярності Linux, збільшиться кількість вірусів під нього і він стане таким же вразливим як Windows. Але це не відповідає дійсності.

Сам Лінукс побудований так, що чітко  розмежовані права користувачів і вносити зміну в систему можна тільки під паролем Суперкористувача. Це майже зводить нанівець можливість вірусів вносити шкідливі зміни в систему.

Також візьміть до уваги скільки ресурсів у Windows забирає антивірусна програма і скільки коштує подовження ліцензії на її використання для фірм де багато комп’ютерів.

 

- Локалізація

Вас не дивує що у найвідомішій (а для деяких людей – єдиній відомій) операційній системі досі немає української мови? Причина дуже проста – навіщо тратити  кошти на українізацію системи, якщо український користувач купить і російськомовну версію. А в українського користувача немає виходу, купує або використовує що є. Цим Майкрософт проявляє неповагу до користувачів своєї операційної системи для яких рідною є інша мова.

Це питання уже давно вирішене у Лінуксі. Так як над ним працює не одна компанія, а багато-багато людей, то Лінукси і майже всі програми, які входять в них, вже давно українізовані. І навіть є версії для екзотичних мов. Мені, наприклад, було дуже приємно побачити операційну систему, яка спілкувалася зі мною моєю звичною мовою.

Відзначимо, що Linux не зовсім операційна система, а лише ядро. Повноцінну ж систему утворюють так звані Linux-дистрибутиви, які включають в себе саме ядро Linux, менеджери управління програмами, графічне середовище (найбільш популярні - Gnome і KDE), а також різні перед встановлені прикладні програми. Кожен дистрибутив випускає і підтримує окрема компанія або організація. Всі дистрибутиви Linux можна розділити на три типи:


Типи Linux-дистрибутивів


1) для десктопів і портативних комп'ютерів. Головна перевага цих дистрибутивів - зручність, так як вони призначені в першу чергу для звичайних користувачів комп'ютерів. Вони прості в установці, використанні і обслуговуванні. Серед них можна виділити наступні дистрибутиви: Ubuntu, Linux Mint, Fedora, OpenSUSE і Mandriva, ALT Linux.

2) для серверів. Головне гасло: стабільність, стабільність і ще раз стабільність. Такі дистрибутиви працюють тривалий час без збоїв, що дуже важливо для серверів. Головні представники сімейства: Debian, Ubuntu Server, ALT Linux Server.

3) хакерські дистрибутиви. Головний коник цих дистрибутивів - гнучкість. Але як видно з назви призначені вони в першу чергу для хакерів, тобто фахівців, якi розуміють всі тонкощі роботи систем. Сюди відносяться Gentoo і Slackware, ALT Linux Kentavr.

Найбільш повну інформацію про всі перераховані дистрибутиви можна без труднощів знайти в інтернеті.

 

Недоліки Linux.

 

Головний мінус цієї ОС - складність в освоєнні. Незважаючи на те, що існують дистрибутиви спеціально «підковані» для непідготовленого користувача, вивчати всі тонкощі системи все ж доведеться. Але згадайте свій перший мобільний телефон. Було важко навчитися працювати? Але ж  навчилися?

Так само програми, написані спеціально для Windows, не будуть працювати в Linux. Звичайно, їх можна запустити через спеціальний емулятор Wine, але стовідсоткову сумісність ніхто не гарантує.

Однак для Linux існують власні програми. І вони, між іншим, абсолютно безкоштовні і мало чим відрізняються від комерційних аналогів.

А ось кваліфіковану технічну підтримку розробників доведеться замінити на Інтернет - спільноти того чи іншого дистрибутива. Втім, чи є це недоліком чи ні, вирішувати вам. Буває так, що користувачі дистрибутива дають більш кваліфіковану допомогу, ніж «спеціаліст» на дроті.
 

 

Без болісний перехід.

 

OS Windows

Ціна станом на 12.05.2014

Аналог OS Linux

Операційна система

Windows 8  Profesional

1644 грн

Ubuntu

Windows 7 Profesional

1889 грн

Mandriva.

Windows XP Profesional

997 грн

OpenSUSE

 

 

Fedora

 

 

Mint

 

 

ALT Linux

Офіс

MS Office WORD

1199 грн

Libre (Open)Office Writer

MS Office EXCEL

Libre (Open)Office Calc

MS Office ACCESS

Libre (Open)Office Base

MS Office PowerPoint

Libre (Open)Office Impress

MS Office Publisher

Libre (Open)Office Scribus

MS Office OutLook

KMail

Графіка

Adobe PhotoShop

859 грн

Gimp

CorelDraw

1845 грн

Inkscape

Paint

 

TuxPaint(KolourPaint)

Мультимедіа

MovieMaker

 

Avidemux (GTK+)

Звукозапис

 

Запис звуку

Windows media player

 

Amarok; GNOME Player

Інтернет

Internet explorer

 

konqueror

Mozila Firefox

 

Mozila Firefox

Google Chrome

 

Google Chrome

 

 

 

Антивірус

Dr Web

219 грн

Не Обов’язково

Avast

kaspersky

284 грн

Eset Nod

200 грн

Avast

199 грн

 

 

 

Чому школи повинні використовувати виключно вільне програмне забезпечення

 

Є загальні причини, чому усі користувачі комп’ютерів повинні наполягти на використанні вільного програмного забезпечення. Воно дає свободу керувати комп’ютерами - з власницьким програмним забезпеченням комп’ютер робить те, що хоче власник програми, а чи не користувач. Вільні програми дозволяють користувачам співпрацювати друг з одним й розвиватися.

Ці причини відносяться до шкіл, оскільки вони відносяться до кожного. Але є спеціальні причини, коли ми говоримо про школи.

По-перше, вільне програмне забезпечення дозволяє зберігати шкільні гроші. Навіть у найбільш багатих країнах школи мають певні проблеми з фінансування. Вільне програмне забезпечення дає школам, як і інших користувачам, свободу скопіювати й поширювати програмне забезпечення. Так шкільна система може легально робити копії для всіх комп’ютерів для всіх шкіл. У бідних країнах, це може допомогти скоротити розрив голосів на розвитку інформаційних технологій.

Ця причина очевидна. Вона хоч і важлива, але не є важливою. Розробники пропрієтарних  програм можуть жертвувати копії програм школам, знімаючи в такий спосіб проблему закупівля. (Зауважте! Школа, яка погодиться на таку пропозицію, має оплачувати майбутні відновлення програм.) Проте давайте розглянемо глибші причини.

Школа повинна викласти дітям шлях життя, що буде дуже корисним суспільству в цілому. Якщо школи вчать вільному програмному забезпеченню, то учні використовуватимуть його й після випуску. Це суспільству в цілому уникне домінування мегакорпорації. Ці корпорації пропонують безплатно зразки своїх програм школам за тією ж причини, через яку тютюнові компанії та наркоторговці пропонують свій товар безкоштовно, щоб захопити дітей. Але корпорації не будуть давати цім учням знижки, тільки-но вони виростуть та будуть дипломованими фахівцями.

Вільне програмне забезпечення дає можливість учням вивчати, як воно працює. Багатьом юнакам цікаво розібратися, як працює комп’ютер та його програми. Саме у юному віці майбутні хороші програмісти мають отримати ці знання. Щоб навчитися добре писати програми, учні повинні вивчити багато вихідних кодів та написати багато власних. Вони мають читати і розуміти реальні програми, які люди справді використовують. Їм буде, дуже цікаво побачити код програми, із якою реально працюють.

Власницьке програмне забезпечення ставить перепону їхній жадобі до знань словами: «Знання, яке ви хочете - таємниця. Вивчення забороняється»! Вільне програмне забезпечення заохочує кожного вчитися. Співтовариство вільних програм відкидає домінування бездушної технології, яке тримає народ в невігластві; ми заохочуємо учнів будь-якого віку й положення до того що, щоб читати вихідний код і вчиться стільки, скільки хочуть знати. Школи, які використовують вільне програмне забезпечення, заохочують обдарованих до руху вперед.

Наступна причина навіть глибше ніж попередня. Я сподіваюся, що школи розкажуть учням основні факти і прищеплять корисні навички, але це не усі завдання школи. Найбільш фундаментальна місія шкіл у тому, щоб вчити людей бути хорошими громадянами своєї країни й хорошими сусідами - щоб співпрацювати з іншими, хто потребує їхньої допомоги. У сфері комп’ютерів це – навчати дітей спільно використовувати програмне забезпечення. Середня школа насамперед має прищепити учням думку: «Якщо вже ви приносите програмне забезпечення до школи, ви повинні ділитись ним з іншими дітьми». Звісно, школа повинна практикувати те, що проповідує: все програмне забезпечення, встановлене у школі, має бути доступно для копіювання учням, що вони могли брати його додому і чи передавати іншим. Коли ви вимагаєте від дітей написати дома програму, ви маєте дати їм вільне але не крадене програмне забезпечення.

Залучення учнів для використання вільного програмного забезпечення та участь у житті співтовариства вільного програмного забезпечення - практичний урок життя. Це більш гуманний зразок для наслідування у житті, ніж запропонований магнатами. Школи всіх рівнів повинні використовувати виключно вільне програмне забезпечення.

6 переваг Linux над Windows

Безкоштовність


Linux на відміну від інших ОС є безкоштовним. Мало того, можна замовити безкоштовно диски із доставкою додому.

Сучасність


Wi-Fi, 3G, RSS, Jabber, UTF-8, подкасти та багато інших новітнійх речей є в Linux із коробки, а якщо з’являється щось нове, достатньо завантажити і встановити оновлення і у Вас буде підтримка новітніх «фіч» .

Безпека


Файлова система дозволяє долбре розподіляти права на файли та теки(читання, запис), можна з легкістю приховувати файли від «чужих очей».
Під Linux існує в тисячі менше вірусів, ніж під Windows, та і ті, що є нічого загрозливого не являють. Можна обійтися без антивірусної програми.

Надійність


80% хостинґових компаній усього світй використовують Linux на своїх серверах. Про що ще тут можна говорити?

Зручність


Програми у Linux розбиті за катеґоріями, на відміну від популярної Windows. Вам не доведеться довго шукати потрібну програму. Якщо вам не подобається структурування програм за існуючими розділами — створіть свої розділи.

Відкритість


Вам щось не подобається — змініть. Відкритість коді дозволяє змінювати, за наявності певних знань у програмуванні.

П.С. Я навів лише кілька переваг які, на мою думку, є суттєвими при виборі ОС.

Один із творців Windows розповів про переваги Linux над власною ОС.
Більше читайте тут: http://tsn.ua/nauka_it/u-microsoft-rozkritikuvali-vlasnu-operaciyku-i-viddali-perevagu-linux-294091.html

 

Категорія: Мої роздуми | Додав: infokom (14.05.2014)
Переглядів: 809 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
ГОЛОВНЕ МЕНЮ
ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ
Категорії розділу
Мої роздуми [6]
Наше опитування
Звідки ви дізналися про сайт?
Всього відповідей: 55
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
ДЛЯ УЧНІВ
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
Пошук
Друзі сайту