Вітаю Вас ГостьПонеділок, 12.11.2018, 22:06

Кабінет інформатики Комсомольської ЗОШ


Каталог статей


Впровадження ОС LINUX в навчально-виховний процес.

Впровадження ОС LINUX в навчально-виховний процес.

(опис власного досвіду)

Ілляшенко Олександр Анатолійович, вчитель інформатики Комсомольської ЗОШ І-ІІІ ступенів Миколаївської районної ради в Миколаївській області

 

З розвитком технологічного прогресу людства на сьогоднішній день комп'ютер - не розкіш,а необхідність. І це обумовлено багатьма причинами, які перелічувати не слід.

У моїй школі на сьогоднішній день є в наявності 2 НКК. Перший   подарунок школярам України від дружньої країни КНР. Другий – закуплено за державні кошти в 2007 році. Та 5 комп’ютерів для обслуговування та вирішення проблем школи(Методичний кабінет, секретарська,кабінет директора,кабінет психолога та бібліотека), поставка 2001 року. В загальній кількості 21комп’ютер, інтерактивний комплекс «Розумники», проектор та 2 ноутбуки. Всі комп’ютери підключені до локальної мережі та мають вихід в Інтернет. Якщо з першою половиною НКК все добре, то існує ще інша половина, справи з якою йдуть набагато гірше. Її складають комп'ютери десятирічної давності з встановленою Windows XP .

Все б було добре, якби не одна вагома причина: операційна система не відповідає курсу вивчення інформатики українською мовою. Також причиною в тому, що комп’ютери застарілі і не відповідають мінімальним технічним умовам. Буває так, що за один тільки урок, синій екран смерті з'являється 2 рази. У мене якось раз взагалі комп'ютер 4 рази перезавантажувався ! Ну, а про зависання програми і говорити нічого, це і так зрозуміло ... Ви тільки уявіть : щось пишеш, робиш, стараєшся, а синій екран вилітає, і, як на зло, зберегтися не встиг ! Доводиться починати все заново ...
Виникає питання. Щось потрібно робити?

Звичайно, необхідно якось підвищити стабільність роботи комп'ютерів. Відразу відпадає варіант з апгрейдом, т.к. гроші на це ніхто виділяти не буде. Отже, потрібно щось робити з програмною частиною. По- перше, можна було б налаштувати  Windows XP на мінімальні вимоги, але, на жаль, вона морально застаріла, та й зовнішній вигляд залишає бажати кращого.По- друге, нові підручники написані під Windows 7, тому наша операційна система не відповідає вимогам МОН.

Як варіант, також можна було б якось оптимізувати Windows 7, наприклад, налаштувати зовнішній вигляд і відключити зайві служби, але результативнсті від цього було б замало. Виходить, що залишається тільки два варіанти: або викидати ці комп'ютери, що також неможливо, бо нові не отримали, або встановлювати іншу ОС.


Ідея.

Вільне Програмне Забезпечення в школі ( ВПЗ ). Як раз вчасно, на курсах підвищення кваліфікації при Обласному Інституті після дипломної педагогічної освіти прослухав курс лекцій по «Використання вільного та відкритого програмного забезпечення в навчально – виховному процесі» та відчувши все на собі. Вирішив  встановити хоча б на половині комп'ютерів Linux? Він безкоштовний,  менш вимогливий до ресурсів в порівнянні з Windows, безпечний ( нагадаю, що вірусів на Linux немає), та й вибір різних його дистрибутивів досить великий. Має україномовний інтерфейс.

Linux - це операційна система, заснована на ядрі Unix. Вона є повністю безкоштовною, при цьому вона має і велику кількість додатків, переважна кількість яких теж безкоштовно.
Дистрибутиви - це в нашому випадку різновиди операційних систем, що мають одне ядро, але різну програмну складову.

Наведу приклад знайома усім - операційна система Windows. Є Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, скоро Windows 9 вийде і т.д..  Також і з Linux : Є Linux Ubuntu, Debian, Mandriva, ALT Linux та інші. Різниця лише тільки в тому, що операційні системи Windows розроблялися у різний час, і якщо якась версія Windows зроблена і вже надійшла в продаж, то на цьому все і закінчиться. Тобто, не буде версії Windows 8- 2.0, 3.0,4.1 т.п. У Linux же справи йдуть інакше, наприклад, Ubuntu має останню версію на даний момент 14.04, а ALT Linux -7. І виходять вони раз на півроку !

Ну продовжимо.

Благо, всі пішли на канікули і поки що в інформатиці можна експериментувати хоч скільки, і це ніяк не відобразиться на навчальному процесі .

Але деякі можуть сказати, що Linux в змозі використати тільки програмісти, що він дуже важкий для освоєння звичайним користувачем, для Linux написано не так вже багато програм, як для Windows, комп'ютер з ним пригальмовує, мало ігор, та й взагалі Linux –це не те що нам потрібно, але ці твердження вже давно були оскаржені інтернет-спільнотою .

Як і передбачалося, для установки Linux  a було вибрано 10 комп'ютерів. Всі вони повністю однакові і на кожному вже встановлений один дистрибутив Alt Linux шкільни майстер 6.0. В цілому, хочу сказати, що комп'ютери, з Linux "ом на борту, стали працювати куди швидше і стабільніше. За попередніми « тестам », вони показали себе просто прекрасно, в порівнянні з попередньою операційної системою, працювати та роздавати Інтернет стало безпечніше та швидше !

Alt Linux показав себе просто прекрасно з усіх боків : він і «українську мову знає» (хоча установка проходила без інтернету), і працює швидко, і програми потрібні відразу ж встановив, і взагалі не гальмує абсолютно. Ось тут у мене претензій практично не існує. Один мінус – інтерфейс, хоча, з іншого боку, його інтерфейс схожий на Windows XP, що робить його більш простим у використанні для звичайних користувачів.

Основною особливістю комплекту є інтеграція робочих місць учнів і викладача. Ця особливість дозволяє не тільки централізовано керувати навчальним процесом, а й здійснює взаємодію учнів і вчителя у звичній для всіх формі чатів і форумів. Повідомлення можуть містити завдання, їх рішення і коментарі. Також можливий обмін файлами будь-яких форматів, як між викладачем і учням, так і між учнями .

На базі цих дистрибутивів можна побудувати інфраструктуру для надання учням навчальних матеріалів на стаціонарних комп'ютерах, ноутбуках, нетбуках, планшетах та електронних книгах. Використання Інформатика 6.0 Шкільний в навчальних закладах має кілька значущих плюсів.


 •     - нульова вартість користувача ліцензій;
      - можливість централізованого управління навчальним класом;
     -  можливість доопрацювання системи під специфічні вимоги;
      - централізоване управління аутентифікацією через сервер каталогів;
      - можливість мережевої завантаження без дискових клієнтів із   збереженням даних на сервері;
      - висока захищеність програмного забезпечення від вірусів;
      - шкільний Сервер встановлюється з графічною оболонкою.
 • – більш вагомий, як для вчителя, учня та звичайного користувача.
 • SchoolMaster 6.0,  — один із варіантів, дистрибутиви Linux, розроблені для навчальних класів. До складу ALTLinux SchoolMaster 6.0  входить велика кількість навчального програмного забезпечення, яке використовується в процесі навчання дітей в усьому світі, наприклад KTouch - клавіатурний тренажер, що дає змогу розвивати швидкість друку; Gcompris включає в себе більше 180 навчальних ігор для дітей від 5 до 12 років, до нього входять ігри з клавіатурою, мишкою, тренажер пам'яті, уваги, логіки і т.д.; TuxMath - навчальна гра, за допомогою якої діти вивчають арифметику, TuxPaint-аналог графічного редактора Windows Paint, але з більшими можливостями, Scratch- об’ктне програмування для дітей молодшого шкільного віку.

Розробка цих операційних системи ведеться разом із вчителями. Специфічне програмне забезпечення, що входить до складу дистрибутиву розраховане на вікову аудиторію 6-18 років.

Первинною метою є надати педагогам з невисокими технічними знаннями і навичками роботи з персональним комп'ютером можливість встановити комп'ютерну лабораторію, за короткий час, і забезпечувати просте адміністрування.

Іншими головними цілями проекту є забезпечення централізованого управління конфігурацією, користувачами і процесами, разом із засобами для спільної роботи у класній кімнаті. А також – збір кращого відкритого програмного забезпечення та цифрових матеріалів для освіти.

Використовуючи в даних операційних системах середовище Wine, можна емулювати запуск Windows-додатків без використання самої ОС Windows, тому можна створити сприятливі умови для використання ПЗ «Сходинки до інформатики. Плюс», Курс «Школа».

Проаналізувавши програмне забезпечення з інформатики для початкової школи, можна зробити висновок, що вільне програмне забезпечення є більш раціональним для використання за загально прийняте, спираючись на існування трьох основних мотивів для використання вільного програмного забезпечення державними навчальними організаціями:

 1. Усунення залежності від одного постачальника програмного забезпечення;
 2.    Зменшення витрат на інформатизацію;
 3.    Безпека роботи за комп’ютером.

Використання вільного програмного забезпечення не виключає можливості роботи з доступним загально прийнятим при їх вдалому поєднанні.

Після недовгих роздумів, було вирішено поставити на всі комп'ютери ALT Linux. Хоча мені в коментарях і порадили спробувати безліч інших дистрибутивів, але я не став цього робити. Все ж таки це час, а часу у мене до того моменту не було.
 

Офісний пакет : LibreOffice.

Спочатку я був упевнений в тому, що LibreOffice не підійде для навчання на уроці інформатики . Досвід - його непопулярність, а точніше популярність MS Office. Так уже повелося, що продукт мегакорпорації надзвичайно популярний у нашій країні, і куди не прийдемо - скрізь він : вдома, в школі. І не секрет, якщо я скажу, що багато школярів не чули про LibreOffice . LibreOffice не критично відрізняється від свого конкурента. Якщо ти будеш вміти працювати на LibreOffice, то ти будеш вміти працювати на MS Office, і навпаки.


У яких випадках варто встановлювати Linux?

Однозначно, варто встановлювати, якщо користувач займається тільки офісною роботою плюс фільми / музика / інтернет . Для всіх використовуваних програм є аналоги, більш того, багато відомих програм для Windows, були перенесені з Linux, наприклад, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, GIMP, OpenOffice і тд.

При занятті веб- програмуванням. У такому випадку використання Linux навіть бажано - всі необхідні засоби розробки існують, а локальний веб -сервер для налагодження в Linux створити навіть простіше, ніж у Windows.

В інших випадках дивіться самі, охопити всі можливі варіанти у межах відносно невеликого матеріалу неможливо.

Плюси переходу на Linux :

 • Стабільніша в роботі система, яка при правильному налаштуванні може довго не вимагати втручання адміністратора.
 • Відсутність вірусів, які користувачі часто отримують з Інтернету через незнання основ безпечної роботи.
 • Невимогливість до обчислювальних ресурсів комп'ютера, Linux - ідеальний варіант для установки на стару техніку, яка ще може послужити.
 • Безкоштовність програм і самої ОС. Наслідок - ліцензійна чистота і відсутність порушень законодавства України.

  І мінуси:
  1. Необхідність хоча б мінімального навчання користувачів у разі зміни ОС. Більшість користувачів, на жаль, не любить вивчати щось нове.
  2. Незвичність виконання багатьох знайомих по роботі в ОС Windows операцій так чи інакше призведуть до тимчасового зниження продуктивності роботи на комп'ютері, оскільки на перших порах потрібно буде час на те, щоб згадати, що і як робиться.

У будь-якому випадку, якщо ви зважилися встановити Linux, не потрібно починати зі складного в установці та налаштування дистрибутива. Для початку, навіть за наявності готового вам допомагати знайомого фахівця, брати щось простіше, наприклад ALT linux, Mint, Fedora . А ще краще пройти онлайн -тест, результат якого вам підкаже, що вам краще використовувати. Причому будуть показані не тільки дистрибутиви, що повністю задовольняють ваші вимоги, але і близькі до вашим вимогам ( із зазначенням причини неповного відповідності) .

Так що визначайтеся і в разі позитивного рішення пробуйте. Удачі !

Категорія: Мої роздуми | Додав: infokom (14.05.2014)
Переглядів: 762 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
ГОЛОВНЕ МЕНЮ
ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ
Категорії розділу
Мої роздуми [6]
Наше опитування
Звідки ви дізналися про сайт?
Всього відповідей: 55
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
ДЛЯ УЧНІВ
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
Пошук
Друзі сайту